top of page

Sevgililer Günü


Sevgililer Günü, birçoğumuz için romantik bir aşkı kutlama fırsatı olarak görülür. Ancak sevgili ve sevgi kavramları romantik bir partnerden çok daha evrenseldir ve bizce sevgiyi oluşturabilmek ve yayabilmek için her şeyden önce kendimizi sevmeyi öğrenmemiz gerekir. Çünkü kendimizi sevmeyi öğrendiğimizde içimizdeki sevgi etrafımızdaki her şeye yansıyabilir. Bu sevgililer gününde gelin kalıpları biraz genişletelim ve kendimizi sevmekle başladığımız bir ay geçirelim.

Sevgililer Günü

Kendini Sevgiyle Kabul Etmek


Sevgililer Günü, kendinizi sevmeye adanmış bir zaman dilimi olarak görülebilir. Bu yolculukta ilk adım, kendimizi olduğumuz gibi kabul etmektir. Kusurlarımızla birlikte olduğumuz gibi, kendimizi sevgiyle kabul etmek, her anlamda huzurlu bir hayatın anahtarıdır. Her şeyden önce, mükemmel olmadığımızı kabul etmemiz gerekir. Hepimizin kusurları var ve kusurlarımız bizi eşsiz kılan ve hayat dolu olduğumuzu gösteren izler.


Bazen Şımarmayı Bilmek Gerekir


Kendimizi sevebilmek için ihtiyaçlarımıza zaman ayırabilmemiz gerekir. Hayatın karmaşası içinde kendimizi o kadar unutabiliyoruz ki ne istediğimizi nelerden hoşlandığımızı hatırlayamayan insanlara dönüşüyoruz. Bu Sevgililer Günü'nde biraz soluklanalım ve sevdiğimiz şeylerin peşinden koşalım. Sevdiğimiz bir filme gidelim. Güzel bir akşam yemeğinden, içimizi ısıtan bir kahveden keyif alalım, sevdiklerimizle zaman geçirelim veya sadece dinlendiğimiz günler geçirelim. Yaşantımız bize unutturabilse de bazen kendimizi şımartabilmek gerekir.


Sevgililer Günü

Kendi Sürprizin Olmak


Sevgimizin ve göstermenin başka bir yolu da tabiki sevdiklerimize mutlu olacakları hediyeler almaktır. Kendimizi sevebilmekten bahsetmişken de sevdiklerimizin yanında en çok hediye almamız gereken kişiyi bu Sevgililer Günü'nde atlamamamız gerektiğine inanıyorum. Yani kendimizi! Sizi iyi hissettirecek bir kıyafet, en sevdiğiniz tatlı, gitmek istediğiniz bir yere bilet, kendinize alacağınız bir çiçek veya uzun yıllar takabileceğiniz bir kolye...


Bizce Sevgililer Günü'nde sadece partnerinizin değil kendinizin de sürprizi siz olun çünkü buna sadece siz olduğunuz için değersiniz ve her 14 Şubat'ı sadece bir kere yaşayabilirsiniz. Eğer kendi sürpriziniz olurken sadece sizde olacak ve yaşanmışlık barındıran bir tasarıma sahip olmak isterseniz LitClue sizin için de bir ipucu olabilir.


Kendinizi sevmeyi unutmayın!Sevgililer Günü

26 görüntüleme0 yorum

Sürdürülebilir Sanat

Her insanın bu dünyaya anlatmak istediği bir şeyleri ve bırakmak istediği izleri olduğuna inanıyorum. Sanat da bu duyguların, düşüncelerin veya hayal gücünün estetik bir biçimde ifade edildiği bir eylemdir. Görsel, işitsel veya performans sanatları gibi çeşitli disiplinlerde ortaya çıkabilir ve izleyiciyle etkileşim kurarak farklı deneyimler sunabilir. Güçlü ve çok yönlü olması sebebiyle de günümüz dünya problemlerini topluma aktarmada çok önemli bir araçtır.


sürdürülebilir sanat

Bu nedenle, sanatçılar sadece estetik açıdan değil, aynı zamanda çevresel sorumlulukları gözeterek eserler üretmeye yöneliyorlar. Sürdürülebilir sanat da bu anlayışın bir ürünü olarak karşımıza çıkıyor. Bu yazıda, sürdürülebilir sanatın önemine vurgu yaparak, özellikle geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak yapılan sanat eserlerini keşfedeceğiz.


Sürdürülebilir Sanatın Önemi


Sürdürülebilir sanat, çevre dostu malzemelerin kullanımını teşvik ederken, aynı zamanda sanatın gücünü toplumsal değişim için bir araç olarak görüyor. Sanatın bu yeni boyutu, izleyicilere sadece estetik bir deneyim sunmakla kalmayıp, aynı zamanda dünya üzerindeki çevresel sorunlara dikkat çekerek farkındalık yaratmayı amaçlıyor.


Geri Dönüşümün Yaratıcı Gücü

sürdürülebilir sanat

Sanat eserlerinde geri dönüşümden yararlanmak, atık malzemelerin ikinci bir yaşama kavuşturulmasına imkan tanır. Sadece doğal kaynakları korumakla kalmaz, aynı zamanda atıkların azaltılması ve geri dönüşüm farkındalığı yaratılmasına katkı sağlar. Sanat eserleri, plastik şişelerden heykellerden, atık metallerden tablolara kadar birçok farklı malzeme kullanılarak üretilebilir. Sanatçıları sınırlamak yerine yaratıcılıklarını teşvik ederken, izleyicilere de çevresel sorumluluklarına dikkat çekme şansı tanır. Sürdürülebilir Sanat

Yararlanabileceğimiz Geri Dönüşüm Ürünleri


Plastik şişelerden yapılan heykeller, eski bilgisayar parçalarından oluşturulan sanat enstalasyonları, kağıt rulolarla yapılan tablolar, eski kitap sayfalarından kolajlar, metal kapsül ve kutulardan şekillendirilen heykeller, ve kullanılmış lastiklerle tasarlanan eserler; sanatçıların çeşitli malzemeleri kullanarak çevresel sorumluluk bilinciyle yaratıcılıklarını birleştirdikleri örneklerdir. Bu eserler, sadece çevre dostu bir estetik sunmakla kalmaz, aynı zamanda atık malzemelerin potansiyelini sanatsal ifadeye dönüştürerek izleyicilere çevresel farkındalık kazandırır. Geri dönüşümle yapılan sanat, malzemelerin ikinci bir yaşam kazanmasını kutlayan ve sanatın sürdürülebilirlikle nasıl birleşebileceğini gösteren güçlü bir ifade biçimidir.Geri dönüşümle sanat eseri yaratmak, özellikle de sürdürülebilir sanat sınırı olmayan ve yaratıcılığınızı dilediğiniz gibi kullanabileceğiniz geniş bir alan. Dünyaya anlatmak istediklerimizi, dünyaya verdiğimiz zararı kullanarak göstermek belki de üretilmiş bu ürünleri tercih etmek ise bizce eşsiz bir anlatım...


19 görüntüleme0 yorum

Güncelleme tarihi: 28 Ara 2023


Yılbaşı Hediyeleri

2020'ler eminim ki birçoğumuz için zorlu ve kendimizi daha iyi bir gelecek yıla hazırlama çabası içinde geçti. Yeni yılın daha iyi geçmesi için hepimizin hedefleri ve mutlaka Aralık'ta ajandasına yazdığı bir yapılacaklar listesi var. Benim için bu hedeflerden biri farklılık yaratabilmek. Hepimizin hayatında sıkıldığı şeyler olduğunu ve yeni yılın yarattığı pozitif başlangıçla bunu değiştirebileceğine inanıyorum. O yüzden gelin ve hayatımızı hatta Dünya'yı iyileştirmek için küçük de olsa bir başlangıç yapalım. Ve buna yeni yılda sürdürülebilir bir başlangıç diyelim.


İlk Adımı Atabilmek


Farkındalık yaratmak çok güzel bir hedef evet ama nasıl farkındalık yaratacağımız da önemli bir soru. Her şeyden önce daha iyi kararlar vermeye başlamamız gerekiyor. Bu noktada sürdürülebilir olmak sadece başlayıp devam etmek değil, dünya için de çok önemli; çünkü farkındalık yaratmamız gereken ilk şey, kendimize daha sağlıklı bir dünya oluşturmaya başlamak. Bunun başlangıcı da aslında hiç önemli görmediğimiz küçük adımlardan geçiyor ve hepimizin bunu başarabileceğine eminim.


Yılbaşı Hediyeleri

Gündelik Hayatta Küçük Adımlar

Küçük adımlar evlerimizden dünyaya açılıyor. Kullandığınız plastik, cam, kağıt ve metal malzemeler aslında geri dönüştürülebilir materyallerdir. Eski defterlerinizi çöp yerine bir geri dönüşüm kutusuna koymak tükenen kaynakları koruyabilmek için çok önemlidir. Aynı şekilde alışkanlıklarımızda değişiklikler yapmak, plastik poşet yerine bez torbalar, kullan at pet şişeler yerine uzun süre kullanılabilen su mataraları kullanıp Elif Sözkesen'in başlattığı "Suyum Şişemde" challenge ına katılmak, Türk İşi Minimalizm'le hayatımıza giren "@kahvemtermosta" gibi çevreci atılımlara destek veren kafelerden kahvenizi tüketmek, hem tasarruf açısından hem de sürdürülebilirlik açısından daha efektif adımlardandır.


Sürdürülebilir Alışverişler


Alışkanlıklarımızı değiştirmekten bahsettik. Bu değişiklik sadece sahip olduğumuz eşyalarda değil yapacağımız alışverişlerde de geçerli. Sürdürülebilirliğe önem veren markalar ve yenilikçi ürünleriyle sadece kendiniz değil hediye etmek istediğiniz kişiler aracılığıyla da farkındalık yaratabilirsiniz. Yeni yıldan bu kadar bahsetmişken sürdürülebilir alışverişi yılbaşı hediyeleri açısından da düşünelim. İşte benim size ve sevdiklerinize hayatınızda sürdürülebilir çözüm sunan yılbaşı hediyeleri önerilerim:

Yılbaşı Hediyeleri

  • Prev Shop: Bitki bazlı hareketi destekleyen ve elma derisi kullanan yaratıcı bir moda markası.

  • SuCo: Su içme alışkanlıklarını iyileştirmek ve Pet şişeleri azaltmak için "Katlanabilir Matara" fikrini geliştiren bir marka.

  • Paper Street: İyi tasarlanmış ve hikayesi olan ürünler tasarlayan, geri dönüşümü destekleyen çağdaş bir kırtasiye markası.

  • The Junk: Dayanıklı ve güçlü ileri dönüşüm malzemelerden üretilen, yıllarca kullanabilecek kadar sağlam ve kendine özgü bir hikayesi olan benzersiz çantaların markası.

  • LitClue: "Atık" olarak görülen metalleri, yeniden kazandırarak, toplumda olumsuz kabul edilen ve dayatılan söylemlere tepkisini dünyaya duyurmak için kullanan, takı, aksesuar ve eserler veren devrimci bir marka.

Yılbaşı Hediyeleri


34 görüntüleme0 yorum
1
2
bottom of page